Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 22:03 Bu haber 537 kez okundu
 
STK'ların ortak adayı Hayati Kahriman
Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi'nde STK'ların oluşturduğu komisyonunun değerlendirmesi sonucunda adaylaşan Hayati Kahriman medya mensupları ile bir araya geldi
Haberi


Programa; Gazi Cem Evi eski başkanı ve Dedesi Veli Gülsoy, Gazi Mahallesi Muhtarı ve CHP Belediye Meclis Üyesi adayları Nevzat Altun, Halıt Kollık, Yunus Emre Mahallesi Muhtar Adayı Nurettin Yiğit, Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi ve Yunus Emre Mahallesi muhtar adayı belirleme komitesi üyeleri ve Demokratik Kitle Örgütleri temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, Hüsamettin Kırkayak, Hasan Tik, Erkan Çinar, Hayati Kahriman ve Mesut Doğan dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Değerli basın mensubu arkadaşlarım davetimizi kabul ederek misafirimiz olduğunuz için hepimize şahsım ve çalışma ekibim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. 31 Mart yerel seçimlerine 3 hafta gibi bir süre kaldı. Zübeyde Hanım Mahallesi Muhtar Adayı olarak vizyon ve proje odaklı bir seçim çalışması yürütmekteyim.

 

45 yılı aşkın bir süredir ikamet ettiğim, dünden bugüne önemli kesitlerine şahit olduğum mahalleme olan duyarlılığımın yansıması olan adaylık kararımı açıkladığım günden sonra onlarca yöre derneğinin desteğiyle güçlü bir iradeye kavuşan ve sokağa nüfuz eden çalışmalarımız hakkında sizleri bilgilendirmek yine hazırladığımız broşürde geçtiği haliyle muhtar seçildikten sonra yapacaklarımız hakkında siz değerli basın mensuplara projelerimizi anlatmak için buradayız.

 

Yerelde basının hem eleştirel yaklaşımını hem de süreçlere yayılan çalışmaları takip eden özelliğini önemsiyorum. Sizlerin huzurunda proje ve vizyonumuz hakkında açıklamalarda bulunmamın başlıca sebebi muhtar seçildiğim takdirde sözlerimin takipçisi olacağınızı temenni etmemdir. Yaptığım açıklamaları halkımıza sizlerin aracılığıyla verdiğim taahhüt olarak görün. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik vazgeçilmez tutumumuz olacaktır. Bu temelde halkımızın gözü-kulağı ve sesi olan basınımızın eleştiri ve yorumlarını olgunlukla karşılayacağımı bilmenizi isterim. Sizlerin eleştirel desteği bize güç verecektir.

 

Adaylığım hemen her sorununa vakıf olduğum mahalleme ‘nasıl daha faydalı olabilirim’ arayışının somutlaşmış haliydi. Farklı aidiyetlerden mahalle halkı ve aynı şemsiye altında yaşadığımız yöre derneklerinin yönetimleriyle yaptığım yapıcı istişarelerin ardından bu onurlu ve güzel yola çıkmaya karar verdim.

 

Kısaca kendimden bahsedecek olursam; 1968 yılında Sivas-Zara ilçesinde doğdum. Zübeyde Hanım Mahallesinde 45 yıl öncesinden başlayarak emek vererek sürdürdüğüm esnaf yönümle tanırım. Evliyim ve dört çocuğum var. Aynı zamanda emekliyim. Sivas’tan İstanbul’a uzanan ve memleketiyle olan bağlarını hiçbir zaman koparmayan, kültürüne bağlı bir ailenin ferdiyim. Dayanışma, paylaşım ve sosyal duyarlılık kimliğimi şekillendiren öğelerdir. Ben değil biz olgusunu düstur edinen, farklılıklardan ziyade ortak yanlara dikkat çeken, şikâyet etmek yerine çözüm üreten bütünlüklü bir irade ve iddiaya sahibim. Halka rağmen değil halkla beraber yol yürümeyi ilke eden prensiplerim var.

 

Mahalle sakinlerinin oylarına talibim çünkü hizmet etmek istiyorum. Adaylığımı açıkladıktan sonra hemen her kesimden gördüğüm ilgi, gelen desteğin yoğunluğu aldığım kararın doğruluğunu gösteren önemli emarelerdir. Eğer bu göreve layık görülürsem alışılagelen muhtarlık pratiği kendi mahallemizde rafa kaldırılacak ve beni bu göreve layık gören Zübeyde Hanım mahallesi çözülen sorunlarıyla rahat bir nefes alacaktır.

 

Muhtarlığın ABC’si diyebileceğimiz evrak işlemleri ile yetinen anlayışla yıllar yılıdır biriken, muhatap bekleyen sorunlara çare bulunmuyor. Mahallemizin seçimle gelen temsilcisi olarak mahalle sakinlerinin hakkını ve hukukunu olmamız gereken her platformda savunacak, belediye ile kamu kurumlarındaki yetkililerin kapısını onlara adım attırana kadar aşındıracağız. Bizimle birlikte halkın karar süreçlerine etkin katılımını esas alan, esnaf, gençlik, kadın dayanışmasını geliştiren ve tüm yöre dernekleriyle iç içe bir muhtarlık dönemini yaşanacaktır. Periyodik olarak halk toplantıları düzenleyerek çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapacağız, yapacağımız çalışmalara en geniş kesimleri dahil etmek için efor harcayacağız.

 

Mahallemiz bir mozaik gibi Anadolu’nun farklı yörelerinden kopup gelen, ortaklaştırdığı acı ve sevinçlerle birbirine kenetlenen, komşuluk ilişkilerinin canlı örneği olan güzide bir mahalledir. Gecekondulardan apartmanlara yerleşimin niteliği değiştikçe ve bununla orantılı nüfus da arttıkça başta altyapı olmak üzere hepimizi ilgilendiren temel sorunlarda artış gösterdi. Bugüne kadar gerek halkın imecesinin ürünü gerekse de yerel yönetimlerin çalışmalarının sonucu olan hizmetler için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak ne yazık ki tüm bunlar hasıl olan ihtiyacı karşılamıyor, hizmet paylaşımında mahalle olarak öteleniyoruz. Biz, halkımızdan aldığımız yetkiyle, ağır aksak işleyen, çoğu durumda çalışmayan bu çarkı ortaya koyacağımız performansla lehimize hızlı bir şekilde çalıştıracağız.

 

Sultangazi İlçesi’nin doğa ile şehir yaşamının kesişim noktası olan, altyapı, ulaşım, imar ve çok yönlü hizmet sorunları büyük ölçüde çözüme kavuşturulduğunda İstanbul’a marka olabilecek bu özgün ve güzide mahallenin makus talihi artık değişmelidir. Zübeyde Hanım her şeyin daha iyisini ve daha niteliklisini hak ediyor. Sokaklarının temiz olduğu, yeşil alanların yaygınlık kazandığı ve insanlarımızın kendini daha mutlu hissedeceği bir mahalle için aday oldum. Şimdi mahallemiz adına gönüllerimizi ve emeğimizi birleştirmemizin zamanıdır.

 

Muhtar seçildiğim takdirde neler yapacağız;

1-) Mahallemizin ortak sorunu olan imar ve tapu gibi aciliyet arz eden barınma hakkı sorunumuzun çözümü için muhtarlığımız bünyesinde bir komisyon kuracağız.

2-) Yapacağımız çalışmalarla asfaltsız, kaldırım taşları olmayan ve aydınlatılmayan tek bir sokağımız kalmayacak.

3-) Mahallemizde yaşayan engelli yurttaşlarımız ile ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak adımlar atacağız. Belediye ve ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunarak bakım ve rehabilitasyon hizmeti verecek tam teşekküllü bir merkezin mahallemize kazandırılması için çaba göstereceğiz

4-) Büyük çoğunluğu mahalle dışında çalışan-okuyan işçi ve öğrenci kardeşlerimizin yıllar yılıdır ulaşım noktasında yaşadığı problem çözüm bekliyor. Muhtarlığımızın öncelikli meselelerinden biri hakkımız olan ulaşım hizmetlerini kesintisiz ve talebi karşılayacak nitelikte almaktır.

5-) Eğitim seviyesi yüksek bir mahalle olarak eğitime destek olmazsa olmazımızdır. Mahallemizde okullarımızın ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda okul idareleri ve okul aile birlikleriyle sürekli temas halinde olacağız. Yine mahallemizde ikamet eden ve yükseköğrenim-lisans eğitimi alan öğrencilerimize burs sağlamak için somut adımlar atacağız.

6-) Yardıma muhtaç ailelerimizin rencide edilmeden temel ihtiyaçlarının kendi hanelerinde karşılanması için hem muhtarlık bünyesinde yardımlaşma ağı oluşturarak hem de ilgili resmî kurumlar nezdinde bilgilendirmeler yaparak çözümler üreteceğiz.

7-) Kültürel zenginliğe sahip ve sanata değer verilen mahallemize Kültür Merkezi-Kütüphane kazandırmak istiyoruz. Belediyenin farklı mahallelerde faaliyete geçirdiği veya projelendirdiği Kültür Merkezi-Kütüphane mahallemiz içinde bir gerekliliktir. Bunu çocuklarımızı sanata, kültürel aktivitelere, araştırma ve öğrenmeye yönlendirmek için istiyoruz.

8 Halkın eleştiri ve şikayetlerini 7/24 iletebileceği, kurumsal çalışmalarımızı takip edebileceği sosyal medya sayfası açacağız ve ‘’Alo Muhtar’’ hattı oluşturacağız.

9-) Parklarımızın yeşillendirilmesi, insanlarımızın vakit geçirebileceği şekilde dinlenme ve oyun sahalarının yenilenmesi için gerekli her adımı atacağız. Ayrıca futbol ve basketbol gibi sportif aktiviteler içinde kamu kurumları nezdinde girişimlerde bulunacağız ve mahallemize yakışır yeni tesis alanları kazandıracağız.

10-) Yaşam alanımızın görmezden gelinemeyecek ortağı olan sokak hayvanlarının yuvalandırılması, tedavi ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması için bu konuda çalışma yapan duyarlı aktivistlerle beraber olacağız.

 

Mahallemizde sorunları birlikte yaşıyoruz. Çözülmeyen sorunlara yeni sorunlar eklenmesin diyerek artık çözüm üretmeye geliyorum. Adaylığımı siz değerli basın mensuplarının huzurunda halkın ve hakkın takdirine bırakıyorum.

Sözlerimi Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şu dizeleriyle tamamlamak istiyorum;

‘’Varsın bulsun sizi diye

uçurdum merhabamı güvercinlere

Ben sizleri dostlarım her zaman sevdim

Yanınızda olmasam da

Katılmasam da sazlı sözlü günlerinize

Katmasam da kahkahamı kahkahanıza

Hep sizlerle birlikte başladı sabahlarım

Ben sizleri dostlarım

Her zaman sevdim’’

 

Zaman ayırıp beni dinlediğiniz için tekrardan hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Selam ve saygılarımla!

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Cengiz Alp ve Mesut Doğan dahil, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: STK'ların, ortak, adayı, Hayati, Kahriman,
Yorumlar
Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
21° - 28°
Cumartesi
22° - 30°
Pazar
23° - 31°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 2
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı